Péče o uprchlíky, výstavba školy Thajsko

škola

Tento příběh je pro mě a mého manžela velmi osobní a silný.  V roce 2018 se můj muž seznámil s jednou velmi milou rodinou z Myanmaru. Jsou křesťané a skutečně žijí jen díky své silné víře ve velkého Boha. Pro jejich bezpečnost nesmím uvádět jména. Politická situace v Myanmaru je totiž od vojenského převratu v roce 2021 velmi napjatá.

Po celé zemi platí zákaz nočního vycházení. Armáda obnovila provádění trestů smrti. Ilegální letecké nálety vyvolávají strach napříč společností, nutí celé komunity k přesídlení ze zasažených oblastí. Ničí domovy, náboženské budovy, školy a zdravotnická zařízení. Označila bych to jako zločiny proti lidskosti.

Také tato rodina musela ze země uprchnout. Utíkali v okamžiku, kdy jsme zrovna slavili Štědrý večer v rodinném kruhu. Fotky, které se nám objevovaly na mobilu, byly srdcervoucí. Velká skupina lidí schovaná v lese, přikrytí plachtami proti dešti. Měli před sebou náročnou cestu a netušili, zda ještě někdy uvidí ostatní členy svých rodin. Cítili jsme se s mužem strašně: Jak se máme radovat z dárků a užít si nádherný slavnostní večer, když vidíme takové snímky? Byli jsme rozpolcení a nenápadně jsme odběhli do koupelny, kde se nám chtělo brečet. Naše bezmoc byla děsivá. V té chvíli si člověk vzpomene na jedinou věc, která na světě funguje: upřímná modlitba.

V modlitbách jsme pokračovali i další dny. Útěk se zdařil a celá skupina se přesunula do bezpečí na území Thajska. Za hranicemi hned založili nadaci a pomáhají právě uprchlíkům najít bezpečí a přijetí. Rodinka uvolnila svůj pozemek pro 100 nově příchozích a denně poskytují uprchlíkům alespoň základní
péči s trochou jídla. Jde převážně o sirotky a mladé maminky s dětmi. Zázrakem bylo dokonce možné vystavět školu pro tyto utečence. Nedávno byla stavba dokončena a to i díky finanční pomoci z České republiky. Škola dětem umožní vzdělání a začlení je tak do plnohodnotného života. S kvalitní výukou budou dětem předány i křesťanské hodnoty jako je láska, soucit, trpělivost, skromnost a odpovědnost. Tyto hodnoty mají významný vliv na formování dětského charakteru a osobnosti. Přestože je Thajsko od nás hodně daleko, zůstáváme s touto rodinkou v kontaktu a radujeme se z malých pokroků i velkých zázraků společně. Chceš být i ty součástí?

napsala Alena Brandwagt

Poslat finanční dar na tento projekt

Měna

Částka

Způsob platby

Údaje o přispěvateli

Na e-mail vám pošleme potvrzení, že jsme dar v pořádku obdrželi. Také vám občas dáme vědět, jak se této sbírce daří.

Za přispění získejte